KULAK ÇINLAMASININ SEBEPLERİ NELERDİR?

KULAK ÇINLAMASININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Kulağımız çınladığında herhalde birisi beni anıyor diye düşünürüz. Oysa kulak çınlaması aslında bir hastalık habercisi olabilir.

ÇINLAMA NE DEMEKTİR?

Varolmayan bir sesin algılanmasına çınlama(tinnitus) adı verilir. Bu ses hasta tarafından çok farklı karakterlerde tarif edilebilir ancak sesin karakteri NE olursa olsun çınlama olarak adlandırılmaktadır. Ancak çeşitli psikiyatrik rahatsızlıklarda karşılaşılan insan sesleri ve konuşmalar duyulması gibi problemlerden ayırt edilmelidir.


KULAKTAKİ ÇINLAMA SESİ NEREDEN KAYNAKLANMAKTADIR?

Çınlama genelde bir işitme kaybına eşlik eder. Çınlama sesinin asıl kaynağı olan noktayı tam olarak saptamak zor olmak ile birlikte işitme yollarında yer Alan sinir hücrelerinin işitme kaybı sonucu bir elektriksel aktivite ürettikleri ve bunun beyin tarafından çınlama sesi olarak algılandığı düşünülmektedir.

ÇINLAMANIN SEBEPLERİ NELERDİR?

İşitme azlığına yola açabilecek her problem çınlamaya yol açabilir. Kulak yolunu tıkayan kulak kiri, dış kulak yolu ve orta kulak iltihabı, kulağın yüksek sese maruz kalması, kulağa zararlı bazı antibiyotikler ve uzun süre aspirin alımı, kulak ve kafa travmaları, otoskleroz ve Meniere hastalığı gibi bazı iç kulak hastalıkları, çene eklemi bozuklukları, yüksek tansiyon, damar sertliği, iç kulak ve beyin sapı tümörleri ve pek çok farklı sebep çınlamaya yol açabilir.

ÇINLAMA SIK GÖRÜLEN BİR DURUM MUDUR?

Nüfusun yaklaşık % 20 sinde çınlamaya rastlamak olasıdır. Sessiz ortam ve günlük uğraşıların AZ olması çınlama algılamasını artırmaktadır. Hiç ses geçirmeyen kabinlerde yapılan çalışmalarda, tamamen sağlıklı genç insanların çok aşırı sessiz bir ortamda % 95 oranında çınlama algıladıkları (sessizliğin sesi) ortaya konmuştur. Bu nedenle çınlama sesinin aslında hepimizin kulağında var olduğu ancak bazı rahatsızlıklar sonucu algılanabilir düzeye çıktığını düşünmek olasıdır.

ÇINLAMA ZARAR VERİR Mİ?

Çınlamanın kendisi bir hastalık değildir, bir belirtidir. Çınlamanın kişiye doğrudan bir zararı olmaz ancak çınlamayı oluşturan sebep zarar verici olabilir. Bu nedenle her çınlama hastası araştırılarak sebep ortaya konmaya çalışılmalıdır. Bazı kişilerde çınlama sebebi ne olursa olsun çok ciddi psikolojik etkilere yol açar. Bunların arasında depresyon, endişe, dikkat bozukluğu, uyku problemleri ve intiharı sayabiliriz. Bu durumda çınlamanın bir zararından söz etmek olasıdır.

ÇINLAMA TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Her çınlama tümüyle ortadan kaldırılamasa DA her hastaya yardım etmek mümkündür. Çınlama hastasına yapılabilecek en büyük kötülük, hastaya ‘alışman lazım, bu ses seninle mezara kadar devam eder, yapabilecek bir şey yok’ gibi ifadeler kullanarak zaten tedirginlik ve korku içinde olan hastayı daha DA endişeye sürüklemektir. Her hasta için hastayı daha iyi duruma getirecek, çınlama ile baş etmelerini sağlayacak tedavi yöntemleri vardır.

ÇINLAMASI OLAN HASTA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çınlaması olan bir hastada ilk yapılması gereken şey ayrıntılı bir tıbbi hikaye alımı, muayene ve tetkikler ile çınlamanın sebebinin ortaya konulmasıdır. Bu şekilde yukarıda sayılan çınlamaya yol açabilecek hastalıkların olup olmadığı araştırılmış olur. Bu inceleme sırasında hekiminiz işitme testi (odyogram)ve kulak basınçlarına yönelik testler (timpanogram) isteyecektir. Bunun yanında bazı başka kulak ile ilgili testler de istenebilir; iç kulak tüylü hücre fonksiyonlarını ölçen otoakustik emisyon, iç kulak basınç artışı varlığını araştıran kohleografi, işitme siniri ve beyin sapındaki işitme ile ilgili elektriksel dalgaları ölçen ERA testi, denge sistemini araştıran nistagmografi gibi.Bunların yanında kulak yapılarını görüntülemek için bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme MRI istenebilir. Hastanın çınlamasını açıklayacak bir problem saptanabilir ise bu rahatsızlığın tedavisine yönlenilir. Bu şekilde çınlamanın azalması veya kaybolması söz konusu olabilir. Çınlamanın sebebine göre bu tedavi kulak yolundaki kirin veya yabancı cismin çıkarılması, ilaç etkileşiminde zararlı olan ilacın kesilmesi, gürültüden etkilenmede gürültüden kaçınılması gibi basit önlemler yanında, kulak iltihabının veya orta kulak boşluğundaki sıvının tedavisi, kulak zarındaki deliğin cerrahi olarak onarımı, kulak kemiği içinde yer Alan iltihabın cerrahi olarak temizlenmesi, otoskleroz hastalığında hastalıklı işitme kemikçiğinin protez ile değiştirilmesi, işitme siniri tümörlerinde cerrahi veya radyoterapi ile tedavi gibi daha kapsamlı tedaviler olabilir.Bir grup hastada tedavi edilecek bir sebep bulunamasa DA işitme kaybı tespit edilebilir. Bu hastalar işitme cihazı ile rehabilite edilirlerse hem işitme kayıpları düzeltilmiş olur hem de çınlamaları fayda görür. Bir diğer grup hasta DA ise tedavi edilebilecek bir problem olmadığı gibi düzeltilecek bir işitme kaybı DA yoktur. Bu hastalara iç kulak kan dolaşımını artıracak bazı ilaçlar verilebilir. Bunu yanında pek çok farklı etken madde içeren ilaç çınlama hastalarında denenmiştir. Ancak hiç bir ilacın % 50’yi geçen bir etkinliği yoktur.

ÇINLAMANIN BİLİNEN KLASİK TEDAVİLER DIŞINDA TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Çınlama insan vücudunda bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde gerginlik ve strese sebep olur. Vücut gerginliğini ve kas stresini azaltmayı hastaya öğreten cihazlar ile çınlama hastalarına yardımcı olunabilir. Tinitus retraining therapy (TRT) isimli bir teknik ile de çınlama hastası çınlamayı bilinçaltında sağlığına bir tehlike olarak algılamamayı öğrenebilir ve çınlamaya karşı kendini yeniden şartlandırabilir.Pek çok çınlama hastası çınlama sesini sağlıklarına karşı bir tehdit olarak algılarlar, ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olarak görürler, bu DA zaman içerisinde çınlama sesinin giderek artmış olarak algılanmasına yol açar. TRT bu kısır döngüyü bozarak hastanın çınlama sesi ile baş etmesini ve bir süre sonra sesin daha düşük olarak algılanmasını sağlar.

HER HASTANIN ÇINLAMASI TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Çınlama ancak çınlamayı oluşturan sebep tam olarak tespit edilir ve ortadan kaldırılırsa tedavi ile geçebilir. Bunun dışındaki hastalarda çınlamanın sağlığa bir tehdit oluşturmadığı gösterilir ve hastanın endişesi ortadan kaldırılırsa hasta bir süre sonra çınlamayı algılamamaya başlayacaktır. Çınlama tedavi edilmesi gereken bir hastalık değildir. Hastayı rahatsız etmediği sürece de tedavi edilmesi gerekmez.

ÇINLAMA HASTALARINA NE ÖNERİLEBİLİR?

Çınlaması olan hasta uygun bir merkezde gerekli muayene ve tetkiklerini yaptırarak çınlamasının düşük bir olasılıkla da endişe verici bir hastalık kökenli olmadığından emin olmalıdır. Bu hastalar sessiz ortamda kalmaktan kaçınmalıdır. Sessizlikte dış ortamdan gelen sesler azalacağı için beyin iç sesleri dinlemeye başlar.Gece yatağa yatılınca veya sabah uyanınca etraf daha sessiz iken açılan hafif bir müzik sesi çoğu hastanın çınlamasını baskılayacak ve rahatsızlık verici olmasını engelleyecektir. Bunun dışında genel sağlık kurallarına dikkat edilmesi, yüksek tansiyon, kan yağlarının yüksekliği, şeker hastalığı gibi hastalıklar mevcut ise bu hastalıklarının gerektirdiği tedaviler ve diyet gibi önlemlere uyulması kulak sağlığı açısından da çok önemlidir.

KULAK ÇINLAMASININ SEBEPLERİ NELERDİR?” için 132 yorum

 1. Sputnik V vaccination has begun in Slovakia. The give of the Russian vaccine to the native settle on was accompanied on a governmental insinuation and led to the abdication of Prime Abb‚ Igor Matovich and a restructuring of the government. As a evolve, the wilderness received the Russian vaccine, despite the incident that neither the European regulator nor the WHO has further approved it.
  In neighboring Hungary, which approved the improvement of Sputnik in February as the basic in Europe, more than 50% of the mature citizens has already been vaccinated; in Russia – a bantam more than 10%. In Slovakia, five thousand people signed up toe in the face the Sputnik vaccination.
  there was a lot of talk about it. but I think it’s dust.. You can present another article on this matter at this tie-up https://vintage-szafa.rabaty.fun

 2. A month ago, when a 37-year-old stoic of a Singapore boarding secondary compelling school after people with mentally invalided disorders was diagnosed with a coronavirus, the sway of the origin did not mommy a panic. Delightful into account the specifics of the home, all its shillelagh and most of the loafer healthfulness inhabitants were vaccinated against Covid-19 as being at jeopardy block in February-March. On the other indicator, even-handed in brilliance, the boarding trim was closed to put away quarantine, and all employees, patients and other people who recently communicated with the psychotic handmaiden or her take misery of were quarantined and began to be regularly tested. Owed the next week, the virus was detected in three dozen people, including the 30-year-old sister at from the Philippines, as chink as four other employees of the boarding day-school and 26 of its imperishable residents. Most of those infected were fully vaccinated against Covid-19… You can be of with another article on this consequence at this relationship https://hobicell.waribiki.fun Something I have private messages are not sent, some kind of error.

 3. Cannes Private Jet Charter – more information on our website skyrevery.com
  Private jet rental at SkyRevery allows you to use such valuable resource as time most efficiently.
  You are the one who decides where and when your private jet will fly. It is possible to organize and perform a flight between any two civil airports worldwide round the clock. In airports, private jet passengers use special VIP terminals where airport formalities are minimized, and all handling is really fast – you come just 30 minutes before the estimated time of the departure of the rented private jet.
  When you need private jet charter now, we can organise your flight with departure in 3 hours from confirmation.

 4. Компания “Акен” – ваш оперативный сервис по всем вопросам, связанным с ремонтом окон в Киеве.

  Наша работа: обслуживание и ремонт окон, регулировка пластиковых окон, любые другие ремонтные работы, а также аксессуары для окон и фурнитура разного назначения, продажа современных гаджетов для окон.

  Преимущества нашего сервисного обслуживания, ремонта и регулировки окон:
  Более 10 лет на рынке; выезд мастера в Киев и по области в течении дня; профессиональные мастера; никакого мусора и грязи в любое время года; собственное производство; только оригиналы фурнитуры Maco, Roto, Fapim, Hoppe; гарантия 6-36 месяцев.

  Мы работаем с пластиковыми окнами ПВХ, деревянными и алюминиевыми окнами, мансардными окнами.

  Выполняем такие работы:
  • Регулировка фурнитуры створки окна, двери, регулировка деревянных и алюминиевых окон в Киеве.
  • Замена фурнитуры.
  • Противо-взломная фурнитура, ручки-защелки, детская защита на окна.
  • Замена балконной двери и оконной ручки.
  • Резиновый уплотнитель для окон (подбор и замена).
  • Замена стекла и стеклопакеты в Киеве на продажу.

  Мы предлагаем ремонт окон, цена которого не бьет по карману!

  Акен – стеклопакеты киев

 5. Hello my name is Adel, nice to meet you!
  I am 23 years old girl and live in Ukraine.
  I want to meet nice guy to have good conversation 🙂
  My hobby is sport because my work is connected with modeling.
  Waiting for your response on my email adelina.karovinko@gmail.com

 6. Безопасно и быстро предлагаем провести процедуру аборта таблетками под контролем врача при доступной стоимости без непредвиденных затрат! По предварительной записи, вы можете мифепристон и мизопростол купить без рецепта, Украина, с гарантией качества препарата и с необходимым наблюдением на время осуществления медаборта. Мы поможем в трудное для вас время толерантно и анонимно. На сайте есть про медикаментозный аборт форум с вопросами и ответами, медикаментозный аборт отзывы о процедуре, полный списов FAQ, комментарии врача по разным ситуациям после процедуры.
  Запишитесь на медикаментозное прерывание беременности в Киеве без затягивания времени, так как процедура эфективна на 95-98% на раннем сроке до 7 недель согласно протоколу №1177 МОЗ Украины. Также есть вакуум регуляция на разном сроке 7-8, 9-10, 11-12 недель. В пакет входит общий наркоз, УЗИ, анализы. Вакуумный аборт цена в Киеве в клинике MedAbortHelp — в зависимости от срока беременности, но доступна каждой, недорого и качественно.
  Опасайтесь делать прерывание у сомнительных специалистов дома, запишитесь к нам, лицензия и ответственность — гарантия контроля безопасности, при доступной цене.
  По предварительной записи вы можете сделать сделать аборт в Киеве в удобной локации. В MedAbortHelp можно купить мифепристон Киев, сделать прерывание с сопровождением врача для прерывания беременности без хирургического вмешательства. Медаборт проходит абсолютно без применение анестезии и хирургического вмешательства, исключая травматизм эндометрия и шейки матки, сохраняется полость матки.
  medabort.kiev.ua – купити таблетки для переривання вагітності без рецепта

 7. BTC may be the latest or last chance to get rich in this era. It will reach $200000 next year or the next year.

  Think about only $2 a few years ago. Come to the world’s largest and safest virtual currency exchange to reduce the handling fee. Don’t miss the most important opportunity in life

  https://hi.switchy.io/5dyf

 8. Приветствую. Честно никогда не писал отзывов, но тут другой вариант, уделю некоторое время. Вы бросаете вконец занятно и познавательно. Можно что почитать и подчертить для себя кое-что полезное. Я уже издавна читаю Ваши посты. Создавайте и выставляйие у Вас это отлично получаеться.

 9. Частный самолет Embraer Legacy 650 (Эмбраер Легаси 650) – SkyRevery – подробнее на нашем сайте skyrevery.ru
  Аренда частного самолета с экипажем в компании SkyRevery – это выбор тех, кто ценит свое время и живет по своему расписанию!
  Аренда частного самолета помогает экономить самый важный ресурс – время. Арендовав частный самолет, именно Вы решаете, когда и куда полетите. Для выполнения чартерных рейсов мы предлагаем частные самолеты иностранного производства, гарантирующие высокий уровень комфорта и безопасности полета. Внимательные бортпроводники и высокопрофессиональные пилоты сделают Ваш полет максимально приятным и удобным.
  Когда Вам нужна аренда самолета срочно, мы можем организовать для Вас вылет по готовности от 3 часов с момента подтверждения.

 10. Здравствуйте. Помогу вам решить проблемы с вашим сайтом. Сделаю его более посещаемым, приносящим вам значительно больший доход. Я успешно занимаюсь сайтами больше семнадцати лет. Работаю качественно, цены небольшие, гарантии результата.

  Основные области моей деятельности:

  1. Продвижение сайтов в поисковых системах. Помогу вывести ваш сайт на первые места по представляющим для вас интерес запросам.

  2. Внутренняя оптимизация и решение всех проблем с сайтом. Помогу сделать ваш сайт максимально качественным и соответствующим требованиям поисковых систем. Решу все проблемы (от кода и до дизайна).

  3. Создание сайтов. Занимаюсь созданием сайтов различных типов.

  4. Создание и продвижение групп и каналов в социальных сетях (ютуб, вк, фейсбук и т. д.).

  5. Работа с отзывами. Создание и продвижение хороших отзывов в интернете, удаление и уменьшение видимости плохих.

  6. Существует и многое иное в чем я мог бы вам оказаться полезным. Работаю как с коммерческими, так и с информационными проектами.

  Если вас заинтересовало, то пишите на следующий адрес: itserglapin@gmail.com

 11. Растаможка товаров для офиса из Китая может обусловливать определенные сложности у бизнесменов. Таможенный агент «ВЭД ЛАЙН» https://ved-line.ru оказывает полный спектр логистических услуг в внешнеторговой области. Наличие в структуре компании экспертов в сфере таможенного законодательства дает возможность сопровождать таможенную очистку в максимально короткие сроки. Ввозимая продукция из Поднебесной досконально досматривается сотрудниками таможенных органов. В обязательном режиме нужно осуществить регистрацию таможенной декларации вместе с тем следует правомерно подобрать коды ТН ВЭД ЕАЭС. Контрактодержателю необходим будет оферта от поставщика, пакет документов на юридическое лицо, сертификаты и декларации соответствия, платежные поручения, упаковочный лист и другие документы. Определение кода на основе ТН ВЭД, подготовка расчетов таможенных платежей, проведение законной оптимизации, проверка внешнеторгового договора, получение всех документов и разрешений в целях таможенного оформления, реализация дополнительных консультационных услуг.

 12. Чартерный самолет Boeing 737 – SkyRevery – подробнее на нашем сайте skyrevery.ru
  Аренда частного самолета с экипажем в компании SkyRevery – это выбор тех, кто ценит свое время и живет по своему расписанию!
  Аренда частного самолета помогает экономить самый важный ресурс – время. Арендовав частный самолет, именно Вы решаете, когда и куда полетите. Для выполнения чартерных рейсов мы предлагаем частные самолеты иностранного производства, гарантирующие высокий уровень комфорта и безопасности полета. Внимательные бортпроводники и высокопрофессиональные пилоты сделают Ваш полет максимально приятным и удобным.
  Когда Вам нужна аренда самолета срочно, мы можем организовать для Вас вылет по готовности от 3 часов с момента подтверждения.

 13. Заказать частный самолет в Париж или арендовать бизнес-джет – SkyRevery – подробнее на нашем сайте skyrevery.ru
  Аренда частного самолета с экипажем в компании SkyRevery – это выбор тех, кто ценит свое время и живет по своему расписанию!
  Аренда частного самолета помогает экономить самый важный ресурс – время. Арендовав частный самолет, именно Вы решаете, когда и куда полетите. Для выполнения чартерных рейсов мы предлагаем частные самолеты иностранного производства, гарантирующие высокий уровень комфорта и безопасности полета. Внимательные бортпроводники и высокопрофессиональные пилоты сделают Ваш полет максимально приятным и удобным.
  Когда Вам нужна аренда самолета срочно, мы можем организовать для Вас вылет по готовности от 3 часов с момента подтверждения.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir